Od odloženého případu k online hře – jaká bude nová galbraithovka?

knižní novinky

Cormoran Strike a Robin Ellacottová. Dvojici soukromých oček znají díky románům Roberta Galbraitha alias J. K. Rowlingové asi všichni fanoušci detektivní literatury. Šestý díl této série vyšel v angličtině loni v létě a my už pilně pracujeme na jeho českém vydání. Čím jsou příběhy oblíbené dvojice tak výjimečné a na co se můžete těšit v nejnovějším pokračování? Dočtete se v dnešním blogu.

J. K. Rowlingová, světoznámá autorka knih o Harrym Potterovi, se v poslední době zapsala do povědomí široké veřejnosti zvláště svými kontroverzními výroky na adresu LGBTQ komunity. Ať už si o jejích názorech myslíme cokoli, jedno se autorce upřít nedá: umí psát. Dokázala to jak v příbězích o mladém čaroději, tak i v detektivní sérii, jejíž první díl s názvem Volání kukačky vyšel v českém překladu Ladislava Šenkyříka v roce 2014.

Rowlingová našla ve svých knihách pro dospělé recept na úspěch a dokonale smíchala ingredience, které v detektivním žánru fungovaly a stále fungují: dvojici sympatických detektivů, u kterých čtenáři s každým dílem napjatě očekávají, jestli jejich kamarádský vztah přeroste v něco víc, dále atraktivní britské prostředí, zajímavé zápletky s propracovaným dějem a nečekaným vyústěním, a nakonec i literární styl, kterým překonává většinou ostatních současných detektivkářů.

A jaký je „nový galbraith“? Bezpochyby jiný. Neklidná krev byla klasickým detektivním příběhem v nejčistším smyslu slova – epicky rozsáhlým, ale vyprávěným tradičními postupy. Stejně tak téma dlouho pohřešované osoby je klasicky detektivní. Ink Black Heart (v pracovním překladu zatím Černočerné srdce) se vydává do úplně jiných vod – do internetového prostředí.

Příběh se točí kolem smrti Edie Ledwellové, tvůrkyně známého animovaného seriálu Černočerné srdce, podle kterého vznikla i onlinová hra. Edie se navíc stala obětí internetové šikany na twitteru a podezřelým je právě jeden z programátorů zmíněné hry. Samotný text knihy je tedy protkán úryvky z herního chatu, tweety nebo ukázkami z fiktivních facebookových konverzací.

Co ale zůstává stejné, je jiskření a přátelské pošťuchování mezi hlavními hrdiny – jak dokládá krátká ukázka níže.

„Ale kašlem na to,“ změnil Strike najednou téma, „tohle jsou tvoje narozeniny, tak se pojďme bavit o tvojí rodině. Čím se vlastně živí tvůj otec? Nikdy jsi mi to neřekla.“

„Vážně ne?“ podivila se Robin. „Je profesorem veterinární medicíny se specializací na rozmnožování a chov ovcí.“

Strike málem vyprskl doušek svého koktejlu.

„Co je na tom k smíchu?“ otázala se Robin se zvednutým obočím.

„Promiň.“ Strike se současně smál a kašlal. „Jenom jsem to nečekal.“

„Je docela autorita, abys věděl,“ prohlásila Robin a tvářila se naoko uraženě.

„Profesor veterinární… jak že to bylo dál?“

„Medicíny se specializací na rozmnožování a… Co je na tom tak příšerně k smíchu?“ zopakovala Robin, když se Strike podruhé rozřehtal.

„Nevím, asi ta ‚specializace na rozmnožování‘,“ řekl Strike. „A taky ty ovce.“

„Má za jménem šestačtyřicet písmenek. Jako malá jsem to počítala.“

„To je vážně výkon,“ připustil Strike, znovu se napil burbonu a snažil se tvářit vážně. „A kdy se začal tolik zajímat zrovna o ovce? Je to celoživotní náklonnost, nebo mu padla do oka jedna konkrétní, když se –“

„On je nechodí prcat, Striku.“

Po dalším výbuchu detektivova smíchu už několik hostů otočilo hlavu jejich směrem.

„Rodinnou farmu zdědil jeho starší brácha, tak šel táta studovat na veterinu v Durhamu, no a zkrátka se začal věnovat… Přestaň se laskavě řehtat! Taky dělá šéfredaktora časopisu.“

„Doufám, že je o ovcích.“

„Ano, je. Ovčí život,“ zareagovala Robin, „a rovnou ti řeknu, že ne, nemá fotografickou přílohu ‚Ovce našich čtenářů‘.“

Tentokrát se výbuch Strikova smíchu rozlehl celým barem.

 

(přeložil David Petrů, nefinální podoba textu)

https://www.knihazlin.cz/autori/16754881/robert-galbraith-pseudonym-j-k-rowlingove/

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.