
Tipy na knižní dárky pod stromeček
Obchody jsou zatím ještě otevřené, tak je možné se vydat na lov posledních vánočních dárků. Pro všechny, co si neví rady, jsme připravili tipy z naší redakce.
Co pro vás vybrala naše redaktorka Irena Tatíčková?
První knižní tip:
Nezapomeňme je komorní knížka skutečných příběhů v soukolí dějin dokazuje, že literatura faktu je často napínavější než vyfabulované detektivky. O osudu objevitele bratří Mašínů Otakara Rambouska, který prožil mnoho adrenalinových situací v obou totalitách, lze číst jen se zatajeným dechem. Stejně poutavý je příběh ženy, která pomáhala Židům přímo v Heydrichově sídle či čtrnáctileté hrdinky bitvy u Dukly a další. Kniha z edice Paměť národa vychází v době, kdy se bohužel opět začíná relativizovat etický odkaz těch, co to nevzdali a nebáli se bojovat za demokracii. I proto je důležité a podnětné si tyto příběhy znovu a znovu připomínat. A nudit se čtenář určitě nebude!
Druhý knižní tip:
Box knih s názvem Českoslovenští vyzvědači. Nekompromisní historik a publicista Petr Blažek k trilogii Karla Pacnera napsal: „Je to velký počin. Karel Pacner supluje činnost jedné státní instituce.“ A tato slova by měla být tím nejlepším doporučením pro zájemce o moderní historii, špionáž a zákulisí československých tajných služeb.
Třetí knižní tip:
I v třetí knize dnes již kultovní série Zmizelá Šumava se prolínají unikátní dobové i dokumentární fotografie osobitých scenérií charismatického kraje s poutavým příběhy zdejších obyvatel. V nejnovější publikaci legendárního šumavského rodáka, svérázného vypravěče Emila Kintzla a režiséra Jana Fischera můžete nově nahlédnout do tohoto svébytného kraje i v barvě!
Vlaďka Rozmanová pod stromoček vybrala dvě dětské knihy a jednu pro dospělé.
Čtvrtý knižní tip:
Dětské knížky od autora severských detektivek Joa Nesbøho mají velkou výhodu v tom, že se při jejich četbě pobaví rodiče spolu se svými potomky. Doktor Proktor a prdicí prášek stejně jako Doktor Proktor a vana času spojuje ústřední trojice správně ztřeštěných postav, bláznivé vynálezy, smyšlená zvířata, která si nepřejete ani poznat a překvapivé zvraty v ději. To vše okořeněné originálním humorem.
Pátý knižní tip:
Důvěrnosti jsou zajímavou psychologickou sondou do života a myšlenek akademika s úspěšnou kariérou, který je ovšem velmi vnitřně rozpolcený vztahy k důležitým ženám svého života. Zjišťuje, že není úplně moudré svěřit své tajemství jediné osobě a nechat se tím držet v šachu. Autor knihy Domenico Starnone opět dokázal skvěle vystihnout, jak každý člověk vnímá věci a události ze zcela jiného úhlu pohledu.
Jiří Hron pro vás má dva vánoční typy z letošního roku pro čtenáře ruské literatury.
Šestý a sedmý knižní tip:
Člověk nula je propracovaná dystopická sci-fi inspirovaná díly George Orwella a Aldouse Huxleyho, jejímž dějištěm je dokonalý svět s kontrolovanou populací. I precizně fungující systém se ale jednou může zadrhnout a výsledkem je přebytečná lidská bytost, někdo, kdo se nikdy neměl narodit… O knize Autobiografie Ježíše Krista říká její název v podstatě vše: tvoří ji fiktivní poznámky samotného Ježíše, ale autor románu pojímá jeho postavu o dost jinak, než jak ji známe z biblického kánonu. V Rusku kniha vzbudila kvůli některým otevřeným pasážím značnou nelibost, ale jejím stěžejním motivem je ochota lidí nechávat se vést falešnými proroky a vůdci – což je v dnešní době mimořádně aktuální.
Jitka Hanušová přidává tipy pro milovníky přírody i jídla.
Osmý knižní tip:
CHILLI – průvodce světem pálivého jídla je jedinečná publikace s trvanlivostí stejnou jako chilli papričky, je napěchovaná spoustou užitečných a zajímavých informací, chutných receptů, a navíc vypadá nádherně, takže jako dárek ji ani nemusíte balit. Mimochodem, patří mezi tři nejlepší pikantní kuchařky světa v soutěži Gourmand World Cookbook Awards 2019!
Devátý knižní tip:
Tajný život úhořů osloví nejen rybáře nebo milovníky Oty Pavla, ale každého, koho zajímají záhady přírody a života. Knížka je vyprávěná poutavým stylem, který kombinuje vědecké poznatky a historická fakta s osobními vzpomínkami autora. Zřejmě i díky skromnosti a naději, kterou vzbuzuje, se stala celosvětovým bestsellerem. Nemáte-li rádi kapry, pořiďte si ke štědrovečernímu posvícení úhoře!
Desátý knižní tip:
Pod širým švédským nebem můžete být s touto knihou kdykoliv, obsahuje totiž krásné celoformátové fotografie ze švédských lesů. Kromě toho přináší spoustu tipů, které si můžete pod svým vánočním stromkem nastudovat a pak je v přírodě zužitkovat: například jak rozdělat oheň, jak nejlépe usušit vlhké ponožky, na čem si v lese ustlat nebo čím se tam utřít.
Radek Jahůdka na konec doporučuje psychologickou novelu a populárně-naučnou publikaci.
Jedenáctý knižní tip:
Jistě už vám někdy v minulosti někdo lhal.
Spolužák, soused, manžel, premiér, prezident… Oklamala vás banka, realitka, nebo třeba manželka. To všechno není nic proti tomu, když lžete sami sobě a klame vás vlastní mozek.
Nahlédněte do tajemství lží a sebeklamů s knihou Jak nás mozek klame od Alberta Moukheibera.
Je skvělá, pokud mě mozek neklame.
Jsem přesvědčený, že mám pravdu, i když se zrovna tak můžu mýlit.
Víc zjistíte po přečtení této populárně-naučné publikace.
Nebo ne?
Důležité je přežít.
Dvanáctý knižní tip:
Kdybyste teď zemřeli, hledal by vás někdo?
Koncentrovaná psychologická novela Heleny Hrstkové Dovnitř zaznamenává hraniční události a křehký svět lidských vztahů. Úsporný příběh citlivě, s hlubokým pochopením i s ironickým odstupem tajemné vypravěčky modeluje životní mezníky, které se ztrácejí v syrové každodennosti, již okupuje samota, ale i naděje na lásku a něhu.