Dějiny science fiction v komiksu

knižní novinky

Sci-fi a komiks v jednom? Ideální kombinace! Vědecko-fantastický žánr se stal nedílnou součástí literárního kánonu a získal si nespočet čtenářů po celém světě. O výpravných Dějinách science fiction v komiksu francouzského autora, kritika a redaktora Xaviera Dolla a ilustrátora Djibrila Morissette-Phana se ve svém dnešním blogu rozepsal náš redaktor Jirka.

 

 

Na úvod jedno zcela osobní přiznání – ani komiks, ani science fiction jako čtenář nevyhledávám. Ne že bych k nim choval nějakou zášť, ale komiks jako formát ani sci-fi jako žánr mě (na rozdíl třeba od fantasy) nikdy tolik neuchvátily. Jediný komiks, který jsem poctivě sbíral, byl… Garfield Jima Davise, protože pro líného, sarkastického kocoura jsem měl vždycky slabost a škodolibý humor na minimálním prostoru jednotlivých stripů mi přirostl k srdci.

Můj vztah ke sci-fi se trochu proměnil s příchodem do nakladatelství Plus, které pod kuratelou znalce tohoto žánru Ondřeje Müllera vydávalo autory jako Ray Bradbury, Stanisław Lem, John Wyndham nebo Bob Shaw. Náruživý čtenář vědecko-fantastické literatury se ze mě sice nestal, ale Bradburyho Marťanská kronika nebo Lemův Nepřemožitelný pro mě byly objevné texty v tom nejlepším smyslu slova.

Práce redaktora je ale mimo jiné i o hledání titulů, které si možná nepřečtete s takovou chutí vy sami, ale přečte si je v ideálním případě spousta lidí kolem vás. Když jsem v hlubinách internetů pátral po vhodných knihách k vydání, Dějiny zmíněné dvojice autorů mě okamžitě zaujaly coby kombinace žánru a formátu, které jsou oba „in“ a spolu by mohly mít potenciál oslovit větší množství čtenářů. Začal proces, který zná každý redaktor – pátrání po držiteli práv, získávání rukopisu, jeho posuzování, líčení nadřízeným, že něco takového prostě nutně musíme vydat a bude to nejvíc největší bestseller…

Samozřejmě jen málokdy se příprava jakékoliv knihy objede zcela bez komplikací. Grafické materiály poskytnuté původním nakladatelstvím byly ve stavu… se kterým náš grafik nebyl zcela spokojen, když to řeknu jemně, a popravdě ho podezírám, že pokud se mu už nějaký výtisk knihy dostal do ruky, rituálně ho spálil. Překlad i následná redakce si vyžádaly hodiny a hodiny strávené googlováním jmen, dat a událostí, protože na originál se v tomto ohledu leckdy nedalo spolehnout. Zároveň jsme museli vyřešit, jak čtenáře upozorníme na díla, která už v češtině vyšla. Nabízela se možnost přeložit jejich názvy, zatímco zbylé nechat v původním jazyce, což by ale z knihy udělalo babylonský galimatyáš. Názvy tedy byly přeloženy všechny, jen v češtině vydané knihy značíme při prvním výskytu puntíkem u jejich názvu.

Přes všechny složitosti nakonec pevně doufám, že výsledek stojí za to. Autoři samozřejmě neměli ambici postihnout dějiny science fiction v celku a na některá slavná jména jim zákonitě nezbyl prostor, ale i tak dali dohromady reprezentativní výběr epoch, autorů, autorek, děl i periodik, na němž ukázali, že sci-fi od víceméně okrajové a úzkoprofilové záležitosti urazilo dlouhou cestu a stalo se plnohodnotným literárním žánrem. A že má co říct i těm, kdo jej zatím jako čtenáři možná příliš nevyhledávají…

https://www.knihazlin.cz/tituly/79622035/dejiny-science-fiction-v-komiksu/

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.