Průvodce k prázdninovým toulkám Šumavou

čítanka

Pro všechny milovníky Šumavy, dokonce i pro ty, kteří mají tento krásný kout České republiky prochozený skrz na skrz, je určen náš nový průvodce S Emilem pěšky, doplňující oblíbenou třídílnou sérii Zmizelá Šumava. Svérázný vypravěč Emil Kintzl a režisér Jan Fischer nachystali sedm výletů na sedm dní. Jednotlivé trasy a příběhy doplňují mapy s QR kódy a současné i archivní fotografie, díky nimž můžete porovnávat, jak jednotlivé části Šumavy vypadaly dříve.

Bohužel, pan Emil Kintzl se vydání knihy nedožil. V březnu 2022 zemřel po tragické nehodě na lyžích. Odešel v plné síle v úctyhodných osmaosmdesáti letech. Jeho jméno však zůstane navždy spojeno se Šumavou, kde žil od roku 1939. Celý život sbíral příběhy o starých a zaniklých šumavských místech, obyvatelích s nimi spojených, rozšiřoval svůj bohatý fotoarchiv, pořádal přednášky a besedy. S režisérem Janem Fischerem vytvořili pro Stream.cz seriál Zmizelá Šumava a podle něj napsali trojici stejnojmenných knih. Pan Kintzl byl už za svého života nazýván šumavskou legendou.  Postava nesoucí jeho jméno se dokonce objevila v seriálu Policie Modrava, kde ho ztvárnil herec Ladislav Mrkvička.

Ukázka:

Šumavských cest, pěšin a stezek je bezpočet. Vedou po vrstevnicích pastvin, lesy, údolími, kolem potoků a řek i do strmých kopců. A tak jako mosty spojují břehy, spojují a propojují životy lidí na Šumavě od nepaměti. Hodně jsem jich za svůj život prošel nebo projel na kole, ale pořád jsou na Šumavě místa, kam se teprve chystám.

Některé z cest jsou turisticky tak frekventované, že to na nich o sobotách a nedělích nebo o prázdninách vypadá jako na Václaváku v době předcovidové…

Pak jsou tu cesty méně známé, to pro ty z nás, kteří k radosti z výletu nepotřebují žádné davy, a sem tam nějaký ten turista patří k věci. Slušně se pozdravíme a jdeme dál.

Ale já vím i o cestách, které na žádné turistické mapě nejspíš nenajdete a které slibují výlet se špetkou romantiky i dobrodružství. Protože ztratit se při troše nepozornosti na špatně značené cestě není až tak nemožné. Ale jsme v končinách, kde se zase snadno najdete, tak žádné obavy. Půjdeme na místa příběhů Zmizelé Šumavy, ale nejen tam. Nabízím vám tady sedm výletů na sedm dní, a kdo to za týden zvládne, je kabrňák. Šumava je velká, krásná a pro většinu z vás, troufám si tvrdit, neprochozená a neprobádaná. Tak nazujte pořádné boty, zabalte svačinu, najděte špacírku nebo trekingové hole a pojďte se mnou, vyrážíme.

 

https://www.knihazlin.cz/tituly/81926299/zmizela-sumava-s-emilem-pesky/

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.