Knižní předpověď na začátek roku 2024

ediční plán

Na začátek roku jsme pro vás připravili spoustu napínavého čtení. Těšit se můžete na Černočerné srdce Roberta Galbraitha, syrové rodinné drama plné vášně i napětí od Karin Smirnoff nebo na třetí případ Kay Hunterové od Rachel Amphlett.

Jane Isaacová: Pravdu neumlčíš 

Minulost je blíž, než si myslíte. Druhý případ Helen Laveryové.  

„V domě někdo je…“ To jsou poslední slova, která Naomi řekne své nejlepší kamarádce Evě při skypovém rozhovoru. Vyděšená Eva pak už slyší jen tlumené rány a na obrazovce vidí nezřetelné pohyby. Mladá žena hned zavolá pohotovost, ale je pozdě. Vyšetřování vraždy se ujímá šéfinspektorka Helen Laveryová a její tým. Nemají žádná vodítka, nemají žádné svědky. A teror pokračuje. Někdo teď jde po Evě i po samotné Helen. Síť se pomalu stahuje. Unikne Helen vlastním démonům? A dokáže pomoct Evě, aby utekla těm svým? 

Přeložila Alena Gentile. 

 

Smirnoff Karin: Můj bratr  

Syrové rodinné drama plné vášně i napětí. Švédská literární senzace. 

Jana Kippová se vrací na rodný statek na severu Švédska. Kdysi odsud utekla poté, co její bratr napadl otce lopatou. Bratr se nyní upíjí k smrti a matka po mrtvici chátrá v domově důchodců. Návštěva v Janě oživí vzpomínky na dětství plné násilí, přesto se rozhodne zůstat, aby se pokusila vyrovnat s minulostí. Jenže drsná realita venkova, kde v rodinách po generace vládne alkohol a nikoho nezajímá, co se děje za zavřenými dveřmi, bude krutým soupeřem. Naděje na odpuštění ale umírá poslední. Snad. 

První díl oceňované trilogie nominovaný na prestižní Augustovu cenu od autorky pokračování bestsellerové série Millenium

Přeložila Lucie Olešová. 

 

Barker J. D., James Patterson: Smrt pod kůží  

Když se oběť stane detektivovou posedlostí… 

Mladá a krásná Amy Archerová zabila svého únosce a při převozu do nemocnice uprchne z auta policisty Waltera O’Briena. Walter ji od té doby nemůže dostat z hlavy. Když po letech už jako detektiv vyšetřuje řadu záhadných vražd, zjistí, že Amy je do nich nějakým způsobem zapletená. Do celé věci se vloží i tajná vládní agentura a spolu s Walterem se snaží zjistit, proti komu vlastně stojí. A Walterovi postupně dochází, že právě on musí vražedné běsnění jednou provždy zastavit.

Přeložil Jan Netolička. 

 

Andy Maslen: Temná pláň 

Spravedlnost mrtvým, rozhřešení živým. Třetí případ detektiva Forda. 

Ve vojenském prostoru na Salisburské pláni dojde k úmrtí mladé vojačky. Vše ukazuje na sebevraždu, ale detektiv Ford má pochybnosti. Přes odpor armádních představitelů i svých nadřízených zahájí vyšetřování vraždy. Zasažená jednotka navíc zanedlouho odlétá na vojenskou misi, a Ford tak má na rozpletení případu zoufale málo času. Do toho se schyluje k nevyhnutelnému: svému synovi bude muset přiznat pravdu o úmrtí jeho matky. Ustojí Ford tíži vlastní provinilosti i tlak na vyšetřování a odhalí pachatele včas? 

Přeložila Adéla Špínová. 

 

Jørn Lier Horst: Honicí psi 

Reedice úspěšné detektivky, jejímž autorem je bývalý kriminalista. 

Po sedmnácti letech se znovu otevírá případ vraždy mladé dívky s tím, že rozhodující důkaz, který vedl k usvědčení pachatele, byl zfalšován. Vrchní komisař William Wisting je jako šéf někdejšího vyšetřovacího týmu pohnán k zodpovědnosti a suspendován. Po celou svou policejní kariéru honil zločince, teď se však stává štvanou zvěří sám. Na vlastní pěst se musí pokusit očistit své jméno a zjistit, kdo tehdy falešný důkaz nastrčil. Když zakrátko zmizí další děvče, mají nejen Wisting, ale i jeho kolegové o čem přemýšlet a hon se na všech stranách rozbíhá naplno. 

Přeložila Kateřina Krištůfková. 

 

Robert Galbraith: Černočerné srdce 

Virtuální svět, skutečná nenávist. Šestý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové. 

Když do detektivní kanceláře vpadne rozrušená Edie Ledwellová, Robin Ellacottová neví, co si o nečekané návštěvě myslet. Spoluautorku animovaného seriálu Černočerné srdce prý neustále pronásleduje internetový uživatel s přezdívkou Anomie. Robin usoudí, že jí nemůže nijak pomoct, a vše pustí z hlavy. Za pár týdnů však přijde šok – mladou ženu totiž kdosi zavraždil na hřbitově Highgate, kde se celý seriál odehrává. Robin a Cormoran Strike se pouštějí do pátrání… a brzy objeví zcela nové podoby zla. 

Přeložil David Petrů. 

 

Lisa Jackson: Největší hříšník  

Ulicemi New Orleans se plíží zvrácený vrah… další případ pro Bentze a Montoyu. 

Detektiv Bentz si myslel, že už před lety zbavil New Orleans noční můry v podobě sériového vraha Otce Johna. Ale nové oběti usmrcené zabijákovým typickým způsobem jsou hrozivým náznakem toho, že tehdy nezemřel a teď znovu terorizuje město. Je Otec John opravdu zpět, nebo se jedná o dílo strašlivého imitátora? Nad slunce jasnější je jedině to, že se zabiják nemíní nechat zastavit, dokud i poslední hříšník nezaplatí cenu nejvyšší… 

Přeložila Marie Čermáková-Frydrychová. 

 

Sääf Ekstedt: Sever 

V kuchyni ještě nikdy nebylo tak dusno. Vzrušující thriller z kulinářského prostředí. 

Od vážné nehody v mládí je Alex samotář s nízkým sebevědomím a životem se horko těžko protlouká. Když se objeví lukrativní pracovní nabídka: místo pomocného kuchaře v michelinské restauraci Nord, neváhá ani vteřinu. Práci snů ale záhy zkomplikuje románek s majitelkou Alicí. Ta je nejen okouzlující, ale i vdaná a nebezpečná. Alex se náhle ocitá ve spleti lží, sexuálních a mocenských intrik a výhrůžek. Kam se obrátí o pomoc, když ho minulost stále dohání?

Přeložila Petra Hesová. 

 

Jan Fischer: Šumavská legenda Emil Kintzl 

Emil Kintzl očima svých přátel a spoluautora cyklu Zmizelá Šumava 

Emil Kintzl na Šumavě strávil celý život a neúnavně sbíral příběhy míst, která se už ztratila z mapy. Jeho osobité vyprávění a vtipné i laskavé historky v podání režiséra Jana Fischera vykreslují obraz tohoto legendárního šumavského patriota. Vzpomínají na něj také jeho blízcí, přátelé a osobnosti jako Zdeněk Svěrák, Ivan Hlas nebo Václav Kopta. Vznikla tak malebná koláž nesmírně pestrého osudu, který trval bezmála devadesát let. Text doprovází velké množství archivních fotografií. 

 

Jiří Homola: Ovál 

Smrt na kladenském stadionu. Originální detektivka ze sportovního prostředí. 

Kapitán Lenz si u svých kolegů z pražské kriminálky za necelých patnáct let služby vydobyl značný respekt – nejen svým vyšetřovatelským instinktem, ale také díky sportovním výkonům na běžeckých tratích. Když je proto na kladenském stadionu nalezeno tělo mladého atleta v poloze da Vinciho Vitruviánského muže, ujímá se případu právě on. Šlo snad o rituální vraždu? Během vyšetřování se Lenz musí potýkat nejen s Tourettovým syndromem, ale také s tajemným útočníkem, který chce za každou cenu utajit pravdu... 

 

 

Ia Genbergová: Detaily 

Hypnotický román ověnčený nejprestižnější švédskou literární cenou 

Kdesi ve Stockholmu se zmítá žena v horečkách. Nemocné tělo probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na první lásku, z níž se stala celebrita, na nespoutanou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného excentrika, s nímž prožila románek, či na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá ze zdánlivě nedůležitých detailů čtyři portréty. Na samé hranici horečnatého šílenství ale vyvstává otázka: Kdo je vůbec hlavní postavou portrétu – osoba na výsledném plátně, anebo ta, která drží štětec? 

Přeložil Martin Severýn. 

 

Emmi Itäranta: Dopisy měsíčního dne 

Vesmírná romance o touze a naději překračující hranice světů 

Léčitelka Lumi pochází ze Země a její choť, špička v oblasti botaniky Sol, z Marsu. Když se Sol dlouho nevrací ze služební cesty, spustí Lumi pátrání a postupně odhaluje tajemství, která před ní Sol skrývá. Stopy ji vedou z bohatých marsovských kolonií na zdevastovanou planetu Zemi, ale také do světů ztracených duší, kam dokáží vstoupit jen léčitelé. Jak se zmizením souvisí tajná ekologická skupina? A čeká Lumi a Sol na jejich meziplanetárních křižovatkách vůbec ještě budoucnost? 

Přeložil Michal Švec. 

 

Rachel Amphlett: Krvavé tajemství  

Brutální vražda v elitářské rodině. Třetí případ Kay Hunterové. 

Večírek na zahradě kentského zámečku se nečekaně zvrtne, když je objevena mrtvola šestnáctileté Sophie, na jejíž počest se slavnost konala. Přestože se nejdřív zdá, že policie jde na jistotu, podezřelých je nakonec mnohem víc. Aby Kay Hunterová zjistila, kdo za vraždou stojí, musí odhalit temná tajemství exkluzivní komunity, do níž Sophie patřila. Kay navíc stále pátrá po vlastních nepřátelích, a když učiní šokující objev, má pocit, že její život už nikdy nebude stejný.

Přeložila Jitka Šišáková. 

 

 Jeffery Deaver: Tanečník  

Mazaný zabiják, který mění vzhled rychleji než chameleon. Reedice druhého dílu s Rhymem a Sachsovou. 

Prvotřídní nájemný zabiják přezdívaný Tanečník má během pětačtyřiceti hodin zlikvidovat nepohodlné svědky v případu vlivného obchodníka se zbraněmi. Tanečníkovým protivníkem je geniální kriminalista Lincoln Rhyme, po úrazu trvale upoutaný na lůžko. Začíná typická deaverovská hra kdo s koho, nabitá nečekanými zvraty. Nervy drásající příběh dává čtenáři nahlédnout do světa nejmodernějších kriminalistických postupů, ale také do duševního světa chladnokrevného profesionálního zabijáka. 

Přeložil Jiří Kobělka. 

 

Steve Berry: Poslední království  

Cotton Malone na stopě tajemství, které si vzal bavorský král do hrobu 

Král Ludvík II. Bavorský byl v roce 1886 zbaven funkce a následně za záhadných okolností zemřel. Výstřední panovník se v posledních letech života snažil najít nové království, v němž by mohl vládnout podle svého. Cotton Malone a Luke Daniels teď hledají listinu dokazující, komu toto území vlastně patří. Jelikož po dokumentu kromě USA prahnou následníci bavorského trůnu, Německo i Čína, mají američtí agenti v patách velmi nebezpečné protivníky. A ti udělají cokoli, aby poslední království bylo jejich. 

Přeložil Martin Verner. 

 

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.