Šest podobenství o nečekaných proměnách, po nichž mnozí touží.
Severské podivno ve své nejryzejší podobě.
V temných severských hvozdech se toulají všelijaká stvoření, ale jaké je z nordické fauny to nejpodivuhodnější? Liška, štika, kavka nebo kokršpaněl?
Velmi jemně kalibrované příběhy se pohybují mezi temnotou a světlem, nocí a dnem, realitou a snem, ale i lesem a městem, světem zvířat a lidí. Autorka vytváří magicko-realistický vesmír, v němž se může stát ledacos, a sotva to lze vysvětlit nebo tomu porozumět.
Skrytá přání a touhy po životním obratu, posunu či absolutní proměně jsou témata věčná jako slovo samo – nezapomenutelným způsobem je zpracoval Ovidius, výstižně je zachycují středověké bajky, existenciální úzkostí je zahustil Franz Kafka. Téma metamorfózy u Andrey Lundgrenové je v mnoha ohledech věčné, ale také velmi aktuální – na povrch totiž vyvěrají mimo jiné i palčivé ekologické otázky současnosti.
ANDREA LUNDGRENOVÁ
Švédská spisovatelka a literární kritička se narodila roku 1986 ve městě Boden na dalekém severu. Je autorkou dvou románů (I tunga vintrars mage, 2010; Glupahungern, 2014) a souboru povídek Severský bestiář (Nordisk fauna, 2018), za nějž získala řadu cen a nominací.